Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy ve středu 29. ledna 2020 převzal Václav Krištůfek z Biologického centra AV ČR. Na českobudějovickém pracovišti Akademie věd pracuje 40 let a jeho výzkumným zájmem je půdní mikrobiologie a v posledních letech také zdraví včel. Václav Krištůfek je jedním ze čtyř oceněných vědců, kteří čestnou oborovou medaili dnes v sídle Akademie...
Ve čtvrtek 5. prosince si připomínáme Světový den půdy. Důvod k oslavám tohoto svátku mají i půdní biologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR). Právě nyní vychází nová odborná kniha „Skleníkové plyny z půdy a zemědělství“, před několika týdny byla vydána rozsáhlá, osmisetstránková publikace „Živá půda“ a navíc si Ústav půdní biologie BC AV ČR připomíná 40 let od založení první...
Už 40 let (1979 - 2019) se věnujeme výzkumu půdy. Systematicky se zabýváme obory půdní biologie od molekulární úrovně až po úroveň ekosystémů. Půda je složitý přírodní útvar vznikající po tisíciletí. Zajišťuje obživu lidí a plní řadu dalších funkcí. Naším cílem je poznat základní souvislosti tohoto složitého živého systému a procesy jeho vzniku.
Přeměny látek v půdě, erozi i funkci půdních organismů popisuje téměř osmisetstránková dvoudílná publikace nazvaná Živá půda, na které se podílel tým autorů z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR, z vysokých škol i výzkumných ústavů. Vedl je mikrobiolog Miloslav Šimek. V českém prostředí jde o unikátní publikaci.
Největší vědecký festival v České republice - Týden vědy a techniky Akademie věd ČR - startuje. Již tradičně se do něj zapojuje i českobudějovické Biologické centrum (BC) AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a nabízí přednášky z biologických oborů pro středoškoláky. Veškerý program Biologického centra je zdarma, je však nutné se předem registrovat.
Půda je živý organismus naší planety. Věděli jste, že v jedné hrsti půdy je tolik organismů, jako je lidí na Zemi? Tento živoucí a nesmírně složitý systém studují vědci z Ústavu půdní biologie BC AV ČR. V 5. dílu seriálu "Život je věda" představují tři nejzajímavější témata výzkumu půdy.
Vzrůstající odolnost (rezistence) bakterií k antibiotickým léčivům je jedním z hlavních problémů, kterým čelí humánní i veterinární medicína ve 21. století. Výzkum i praxe stále více uznávají, že rezistence vůči antibiotikům (ATB-r) je komplexním ekologickým a evolučním problémem a je nezbytné poznat mechanismy šíření ATB-r v životním prostředí.
Přesně před 40 lety vznikla v Českých Budějovicích Laboratoř půdní biologie. Bylo to první pracoviště v tehdejším Československu, které si kladlo za cíl věnovat se komplexnímu výzkumu v oboru půdní biologie. O vznik laboratoře se zasloužil profesor Josef Rusek, který se později stal také prvním ředitelem nově vzniklého Ústavu půdní biologie. Kulaté výročí vzniku svého pracoviště si zaměstnanci...
I letos můžete se můžete setkat s vědci z Biologického centra Akademie věd ČR na výstavě Hobby 2019 na českobudějovickém výstavišti. V expozici o půdě, kterou připravili pracovníci Ústavu půdní biologie, návštěvníci uvidí malou půdní zoo s živými živočichy, neviditelný půdní svět pod mikroskopy a lupami, ale i ukázky půdních vlastností a procesů. Mobilní laboratoř českobudějovických vědců ve...
Tajemství podzemního světa je název nové stálé expozice v Přírodovědném muzeu Semenec Týn nad Vltavou. V dubnu otevřená expozice vznikla za odborné pomoci pracovníků Biologického centra AV ČR - Ústavu půdní biologie.