Oteplování planety Země je nejvíc patrné v polárních oblastech. Potvrzuje to i unikátní výzkum české vědecké výpravy na Špicberkách, které se zúčastnili i půdní biologové z Biologického centra AV ČR. Expedici zachytil režisér Zdeněk Zvonka v dokumentu Čeští vědci v tající Arktidě, který bude mít premiéru 26. ledna na ČT2.
Užívání antibiotik a dalších léků u lidí, ale i u hospodářských zvířat s sebou přináší závažný problém pro zdraví našich půd. Léčiva se s odpady dostávají do půdy, odkud mohou přecházet do podzemních vod nebo zemědělských plodin, a tedy vstupovat do dalších potravních řetězců. O osudu léků v půdě rozhoduje to, jak silně se vážou na půdní částice, případně do jaké míry je mohou rozkládat živé...
Popularizační článek o želvuškách od Michaly Bryndové z Ústavu půdní biologie BC AV ČR se utká v soutěži "Šumavská mozkovka" o nejlepší popularizační článek představující nové poznatky o šumavské přírodě. Soutěž se koná již po sedmé a pořádá ji Správa NP Šumava. Hlasovat může jakýkoli čtenář do 7. února 2021.
K letošnímu apelu Světového dne půdy "Zachovejte půdu živou, chraňte půdní biodiverzitu" se připojují i vědci z Biologického centra AV ČR. Apel totiž úzce koreluje s výzkumnými výsledky našich půdních biologů. Není proto náhodou, že jednu z našich publikací vybral mezinárodní vědecký časopis Soil Biology & Biochemistry jako příklad, který ilustruje téma Světového dne půdy 2020 a přináší jasné...
Brožura o půdě, která navazuje na letošní stejnojmennou velkoformátovou výstavu fotografií "Bez půdy to nepůjde", se dočkala druhého, doplněného vydání. Publikaci, která srozumitelně a přehledně pojednává o významu, využívání i poškozování půdy, připravili vědci z Ústavu půdní biologie BC AV ČR a na podzim letošního roku ji doplnili zejména o kapitolu o hnojení plodin.
V národním parku České Švýcarsko zkoumají vědci z Biologického centra AV ČR vliv půdních organizmů na ukládání nebo uvolňování uhlíku. Zaměřují se přitom na spáleniště, která jsou na uhlík velmi bohatá.
Kolektiv autorů vedený Miloslavem Šimkem z Biologického centra AV ČR si vysloužil ocenění za přehledovou publikaci Živá půda. Dvousvazkovou knihu vydalo v roce 2019 Nakladatelství Academia. Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu se tradičně slavnostně předává na zámku v Lužanech u Přeštic, tentokrát se ceremonie odehrála v pondělí 21. září 2020 v areálu Hlávkových domů v Praze.
Šedesátistránkovou brožuru o půdě, jejím významu, využívání i poškozování připravili vědci z Ústavu půdní biologie BC AV ČR. Brožura je určena pro širokou veřejnost a navazuje tak na letošní stejnojmennou velkoformátovou výstavu fotografií "Bez půdy to nepůjde", k níž doplňuje důležitá fakta a zajímavé údaje.
Zůstane naše půda živá? Takovou otázku pokládají půdní biologové Miloslav Šimek a Karel Tajovský z Biologického centra AV ČR v expertním stanovisku AVex, které je určené pro orgány státu a jeho představitele jako odborný podklad ve věcech veřejných záležitostí. Věcí nad míru veřejnou, která se dotýká života každého člověka, byť si to možná neuvědomuje, je v této stručné informační brožuře půda.
Co dělají tropičtí mravenci a termiti, když jim berete les? Jiří Tůma z Biologického Centra Akademie věd ČR odpovídá nejen na tuto otázku jako Dopolední host Českého rozhlasu České Budějovice.