Článek o mravencích od Jiřího Tůmy z Ústavu půdní biologie BC AV ČR se utká v soutěži "Šumavská mozkovka" o nejlepší popularizační článek představující nové poznatky o šumavské přírodě. Soutěž se koná již po osmé a pořádá ji Správa NP Šumava. Hlasovat může jakýkoli čtenář do 21. února 2022.
Kniha Aplikovaná ekologie od Jana Frouze a Jaroslavy Frouzové, kterou letos v češtině vydalo nakladatelství Univerzity Karlovy Karolinum Press, právě vyšla v angličtině v nakladatelství Springer.
Cenu Vojtěcha Jarošíka za vynikající studentskou publikaci v ekologii za rok 2020 obdržel Jiří Tůma z Biologického centra a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Ve své publikaci se Jiří Tůma věnuje interakcím mezi termity a mravenci v ekosystému.
S hlubokým smutkem a lítostí oznamujeme, že v pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve věku 83 let prof. RNDr. František Sehnal, CSc., světově uznávaný odborník v oboru entomologie. Ve své výzkumné práci se zabýval fyziologií hmyzu se zaměřením na hormonální regulaci jeho vývoje. Významným způsobem se zasloužil o rozvoj Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), jehož byl ředitelem v letech...
Laboratoř půdní organické hmoty Ústavu půdní biologie BC AV ČR pořádá odborný seminář "Organická hmota nad zlato", který se uskuteční 14. září 2021 od 10 hodin v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Seminář je určený pro zemědělce, členy agrární komory, studenty zemědělských škol a zemědělsky zaměřenou veřejnost.
Biologické centrum Akademie věd ČR přiveze na Zemi živitelku svou ukázkovou Mobilní laboratoř s expozicí o půdě. Pomocí moderních mikroskopů a dalších přístrojů vědci zájemcům ukážou, jak vypadá živá půda, jak funguje a co se v ní skrývá. Návštěvníci se také dozvědí mnoho zajímavých souvislostí o půdě a dnešních celosvětových problémech, jako jsou např. sucho, záplavy, nárůst skleníkových plynů...
Naše civilizace produkuje velké množství bioodpadu, který obvykle končí na skládkách komunálního odpadu, ačkoliv by se tento odpad dal dále využít a recyklovat. Pojďme se společně podívat na to, jak zbytečně neplýtvat potravinami a jak využít vyprodukovaný bioodpad například pro výrobu blahodárného kompostu, který ozdraví naši půdu.
V tomto díle pořadu Život je věda od Jihočeské televize se podíváme za vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd. Koukneme se na žížaly - dokonalé ekosystémové inženýry, kteří pracují s uhlíkem v půdě. S Michalou Bryndovou vám představíme želvušky a díky putovní panelové výstavě se dozvíme základní informace o půdě a o tom, jak se dá zlepšit její stav.
V českém zemědělství se snížily emise metanu, který je jedním ze skleníkových plynů. Dobrá zpráva to ale není. Nevedla totiž k němu cílená opatření, ale snížení počtu chovaného dobytka. To s sebou přináší řadu jiných problémů. Skleníkovým plynům v zemědělství se věnuje profesor Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie BC AV ČR, který se jako jediný český vědec společně s více než čtyřiceti...
Nakladatelství Springer vydalo na začátku roku 2021 novou publikaci o měření skleníkových plynů ze zemědělství. Knihu s názvem Measuring Emission of Agricultural Greenhouse Gases and Developing Mitigation Options using Nuclear and Related Techniques (vychází v angličtině) zpracoval kolektiv 41 autorů, jediným českým spoluautorem je Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie BC AV ČR.