Půda provází život na Zemi a člověk by bez ní na této planetě nemohl existovat. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu? Na tyto otázky odpovídá nový dokumentární film Živý plášť planety Země - Geoderma, na jehož vzniku se po odborné stránce podíleli i pracovníci Ústavu půdní biologie BC AV ČR.
Již druhým rokem spolupracují vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR a Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity s Centrem pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA (CA) v Českých Budějovicích. V rámci Sociálně terapeutických dílen CA (STD), jejichž cílem je podpora rozvoje pracovních dovedností a běžného způsobu života dospělých osob se zdravotním postižením,...
V hlavní roli půda, věda a Krteček. Přibližně pět stovek lidí, především školáků z vltavotýnských základních, mateřských škol a gymnázií, navštívilo Podzimní kompostobraní v Týně nad Vltavou. Zábavně naučnou akci pořádali v pátek 15. září na náměství Míru Kompostárna Jarošovice, Biologické centrum AV ČR, a firma Rumpold s podporou města Týn nad Vltavou.
Lidstvo za dobu své existence na Zemi už stihlo zničit stejné množství půdy, jako je dnes využíváno pro obživu. Vyčerpaná a znehodnocená půda představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších problémů, který musí naléhavě řešit i Česká republika, aby nadále dokázala čelit hrozbám, jako jsou pokles úrody, sucha a povodně, kvalita vodních zdrojů, kalamity v lesích, eroze půdy a mnoho dalších.
Červencové vydání vědeckého časopisu Hydrobiologia je celé věnováno XIV. Mezinárodnímu sympoziu Rotifera ( XIV. International Rotifer Symposium ), které pořádalo Biologické centrum AV ČR společně s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích v roce 2015. Ve speciálním čísle časopisu je publikováno 26 článků, hlavním editorem čísla byl organizátor sympozia, Miloslav...
Na konci června skončilo druhé funkční období ředitele Ústavu půdní biologie a Václav Pižl se tak rozloučil s pozicí ředitele. Vedení ústavu předává svému nástupci a dosavadnímu zástupci, Karlu Tajovskému, ale i nadále se bude věnovat výzkumu v oboru půdní zoologie se zaměřením na biologii a ekologii žížalovitých.
Novým ředitelem největší vědecké instituce v jižních Čechách – Biologického centra AV ČR bude Libor Grubhoffer. V pondělí 26. června jej v pražském sídle Akademie věd do funkce jmenovala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Jeho funkční období je pětileté a začíná 1. července 2017. Libor Grubhoffer na postu ředitele vystřídá Miloslava Šimka, který instituci vedl od roku 2012.
Biologické centrum AV ČR uchovává jedinečné sbírky mikroorganismů, které čítají více než 5000 kmenů a jsou využívány pro výzkum, výuku a také k hledání důležitých látek pro farmacii či průmysl (enzymy, antibiotika, pigmenty). Video bylo financováno z výzkumného programu ROZE Strategie AV21.
Rada Biologického centra Akademie věd ČR, v. v. i. (dále BC), vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY Ústavu půdní biologie (www.upb.cas.cz): Požadavky: vysokoškolské vzdělání v oboru přírodních, zejména biologických věd vědecká nebo vědeckopedagogická kvalifikace významné výsledky tvůrčí vědecké činnosti...
V úterý 1. listopadu začal 16. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Již tradičně se do něj zapojuje i Biologické centrum, které při této příležitosti pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a pro středoškoláky přednášky z biologických a ekologických oborů. Ke zhlédnutí jsou rovněž tři fotografické výstavy.