Lidstvo za dobu své existence na Zemi už stihlo zničit stejné množství půdy, jako je dnes využíváno pro obživu. Vyčerpaná a znehodnocená půda představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších problémů, který musí naléhavě řešit i Česká republika, aby nadále dokázala čelit hrozbám, jako jsou pokles úrody, sucha a povodně, kvalita vodních zdrojů, kalamity v lesích, eroze půdy a mnoho dalších.
Červencové vydání vědeckého časopisu Hydrobiologia je celé věnováno XIV. Mezinárodnímu sympoziu Rotifera ( XIV. International Rotifer Symposium ), které pořádalo Biologické centrum AV ČR společně s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích v roce 2015. Ve speciálním čísle časopisu je publikováno 26 článků, hlavním editorem čísla byl organizátor sympozia, Miloslav...
Na konci června skončilo druhé funkční období ředitele Ústavu půdní biologie a Václav Pižl se tak rozloučil s pozicí ředitele. Vedení ústavu předává svému nástupci a dosavadnímu zástupci, Karlu Tajovskému, ale i nadále se bude věnovat výzkumu v oboru půdní zoologie se zaměřením na biologii a ekologii žížalovitých.
Novým ředitelem největší vědecké instituce v jižních Čechách – Biologického centra AV ČR bude Libor Grubhoffer. V pondělí 26. června jej v pražském sídle Akademie věd do funkce jmenovala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Jeho funkční období je pětileté a začíná 1. července 2017. Libor Grubhoffer na postu ředitele vystřídá Miloslava Šimka, který instituci vedl od roku 2012.
Biologické centrum AV ČR uchovává jedinečné sbírky mikroorganismů, které čítají více než 5000 kmenů a jsou využívány pro výzkum, výuku a také k hledání důležitých látek pro farmacii či průmysl (enzymy, antibiotika, pigmenty). Video bylo financováno z výzkumného programu ROZE Strategie AV21.
Rada Biologického centra Akademie věd ČR, v. v. i. (dále BC), vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY Ústavu půdní biologie (www.upb.cas.cz): Požadavky: vysokoškolské vzdělání v oboru přírodních, zejména biologických věd vědecká nebo vědeckopedagogická kvalifikace významné výsledky tvůrčí vědecké činnosti...
V úterý 1. listopadu začal 16. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Již tradičně se do něj zapojuje i Biologické centrum, které při této příležitosti pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a pro středoškoláky přednášky z biologických a ekologických oborů. Ke zhlédnutí jsou rovněž tři fotografické výstavy.
Zveme všechny zájemce v úterý 20. září na zábavně naučnou show o půdě, která se uskuteční na Velkém náměstí ve Strakonicích. Těšit se můžete na obří krtinu kvalitního kompostu s Krtečkem v nadživotní velikosti, expozice a ukázky o životě v půdě, půdní živočichy a také informace o třídění, zpracování a využívání odpadů. Akci pořádá Biologické centrum AV ČR, kompostárna Jarošovice, Rumpold-01...
Velkoformátová putovní výstava „Jak uchovat naši krajinu pro další generace“ je od pátku 1. července 2016 do 29. července k vidění na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Výstavou chceme poukázat na palčivá místa našeho vztahu ke krajině a hospodaření v ní.
Dosud nejpodrobnějším a nejnáročnějším hodnocením prošli vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR) stejně jako jejich kolegové z ostatních pracovišť AV ČR. Mezinárodní hodnotitelé prověřili výsledky celkem 19 týmů z Biologického centra (BC) za roky 2010 až 2014. Výsledek? Všechny týmy uspěly, 6 z nich patří mezi excelentní týmy světové úrovně.