Do distribuce se právě dostává nová souborná publikace, která se podrobně věnuje hodnocení a perspektivám ekologického stavu mokřadů České republiky. Do knihy přispěli pracovníci Biologického centra, kteří monitorovali v mezinárodně chráněném mokřadu Podzemní Punkvy bezobratlé živočichy.
Veletrh vědy ukázal obrovský zájem o českou vědu. Unikátní expozice od 90 vystavovatelů z řad ústavů Akademie věd ČR, univerzit a firem navštívilo během tří dnů rekordních 24 800 návštěvníků. Čtvrtý ročník Veletrhu vědy se konal od čtvrtka do soboty ve výstavních halách PVA Letňany v Praze.
v pátek 1. 6. 2018 byly slavnostně otevřeny nové laboratoře na výzkum interakcí mezi půdou a vodou v budově Biologického centra AV ČR v českobudějovickém areálu v ulici Na Sádkách 7. Z celkem 600 m2 zrekonstruovaných prostor tvoří více než polovinu nově zřízené laboratoře, které budou sloužit zejména Výzkumné infrastruktuře SoWa (Soil & Water, půda & voda), ale i dalším dvěma vědeckým ústavům...
Srdečně Vás zveme na Valnou hromadu Výzkumné infrastruktury SoWa v pátek 1. června 2018 Na Sádkách 7, po níž následuje prohlídka nově rekonstruovaných laboratoří a dalších prostor.
Od středy 9. května můžete navštívit stánek Biologického centra AV ČR na HOBBY 2018 na českobudějovickém výstavišti. Pěstitelům, chovatelům, zahrádkářům a dalším návštěvníkům této jedinečné výstavy ukážeme co se skrývá v půdě.
Půdní živočichové jsou hlavním předmětem zájmu třídenní mezinárodní vědecké konference, která se koná od pondělí 16. dubna 2018 v kongresové hale Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Pracovníci Ústavu půdní biologie pořádají již po čtrnácté v řadě Středoevropský workshop půdní zoologie.
Biodegradace plastů půdními houbami, ekologie a biologická aktivita mikroskopických hub, interakce mezi mikroby a horninou, to jsou tři témata magisterských prací, které aktuálně nabízí Laboratoř environmentální mikrobiologie. Plánovaný začátek projektů je v únoru 2018.
Vánoční atmosféru na Biologickém centru zpříjemňuje vyřezávaný třešťský betlém, vystavený ve vstupní části budovy Na Sádkách. Letos jde již o pátou instalaci tohoto unikátního typu betléma podle lidových tradic z Třešti.
Antibiotika a jejich původ budou tématem předposlední přednášky podzimního cyklu Akademických půlhodinek. Po sedmi dekádách úspěšného léčení pomocí antibiotik přichází celosvětový zdravotnický problém, klesá totiž jejich účinnost, a je na místě klást si otázky: Kde se vzala antibiotika? Kde najdeme nová? Jaká je role antibiotik v přírodním prostředí? O potenciálu biologicky aktivních látek z...
Tesařík s vysílačkou, světélkující octomilky, živé včely, ryby či klíšťata, to vše a mnoho dalších zajímavostí ze světa přírodovědy bylo k vidění na dnech otevřených dveří na Biologickém centru AV ČR. Ty se uskutečnily ve čtvrtek a pátek 9. a 10. listopadu tradičně v rámci celorepublikového festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.