Zvěř, kterou každý potkal, ale nikdo neviděl
Popularizační článek o želvuškách od Michaly Bryndové z Ústavu půdní biologie BC AV ČR se utká v soutěži "Šumavská mozkovka" o nejlepší popularizační článek představující nové poznatky o šumavské přírodě. Soutěž se koná již po sedmé a pořádá ji Správa NP Šumava. Hlasovat může jakýkoli čtenář do 7. února 2021.
Ve svém článku "Želvušky, neviditelné šampionky v přežívání – Vyprávění o zvěři, kterou každý na Šumavě potkal, ale nikdo neviděl" Michala Bryndová představuje tyto mikroskopické živočichy a také popisuje, co želvušky vypovídají o stavu půd na Šumavě. Dozvíte se nejen o jejich úžasných schopnostech ve stavu kryptobiózy, ale také jak želvušky zareagovaly na kůrovcovou kalamitu a mnoho dalších zajímavostí. Pokud vás například zajímá, kdy nejraději želvušky rozjíždějí párty a jaké mají sklony k obezitě, pusťe se do čtení.
V soutěži se o přízeň hlasujících uchází 5 článků vědců, zabývajících se různými tématy výzkumu Šumavy. Hlasovat můžete na webu Šumavská Mozkovka 2020. Uzávěrka hlasování je 7. února 2021.